Rekisteriselosteet, evästeet ja yksityisyyden suoja

Evästeet ja yksityisyyden suoja

Käytämme evästeitä blogit.omnia.fi-verkkosivustolla varmistaaksemme, että verkkosivusto on tehokas ja käyttäjäystävällinen. Evästeiden avulla suoritamme kävijä- ja tietoliikenneseurantaa niin, että voimme kehittää ja parantaa sivustoa asiakkaidemme eduksi.

Eväste (cookie) on pieni tekstitiedosto, joka tallennetaan tilapäisesti käyttäjän tietokoneelle, kun hän vierailee jossakin verkkosivustolla. Evästeitä käytetään lähes kaikilla verkkosivustoilla eivätkä sivustot välttämättä toimi kunnolla ilman evästeitä.

Voit halutessasi asettaa selaimesi ilmoittamaan saapuvista evästeistä tai estää evästeiden käytön kokonaan, jolloin palvelut eivät välttämättä tunnista sinua palatessasi niihin.

Minkälaisia evästeitä käytämme blogit.omnia.fi:ssa?

  • Istuntokohtaiset evästeet
    Istuntokohtainen evästeet tallennetaan väliaikaisesti tietokoneen muistiin vierailijan selatessa verkkosivustoa. Kyseinen eväste poistetaan, kun käyttäjä sulkee verkkoselaimensa tai tietyn ajan kuluttua (ts. istunnon päättyessä).
  • Pysyvät evästeet
    Pysyvät evästeet asennetaan kävijän tietokoneelle tietyksi (pidemmäksi) ajaksi. Pysyviä evästeitä käytetään, jota sivusto muistaa käyttäjän tekemät valinnat sivustolla.
  • Google Analytics -kävijäseuranta
    Google Analytics kerää evästeiden avulla nimettömiä perustietoja käyttäjien liikkumisesta omnia.fi:ssa. Palvelun evästeiden avulla voimme seurata esimerkiksi verkkosivuston kävijämäärää, sivustolla tarkasteltuja sivuja, siellä keskimäärin vietettävää aikaa yms. Käytämme tietoja anonyymien ja koostettujen tilastojen laatimiseen, jotta ymmärtäisimme, kuinka ihmiset käyttävät sivustojamme ja kuinka voisimme parantaa sivuston rakennetta, sisältöä ja suorityskykyä. Emme pysty tunnistamaan yksittäisiä käyttäjiä näistä tiedoista. Voit tutustua paremmin Google Aanlytics:n tietosuojakäytäntöön.

Linkit muille sivustoille

Verkkosivustollamme on linkkejä myös muille sivustoille. Vaikka pyrimme linkittämään omnia.fi:stä ainoastaan sellaisille sivustoille, joiden yksityisyyden suojan kriteerit vastaavat omiamme, emme kuitenkaan ole vastuussa muiden sivustojen sisällöstä tai yksityisyydensuojan käytännöistä.

Henkilötiedot

ammatillinenkoulutusvienti.fi-verkkosivustolla voi vierailla paljastamatta henkilöllisyyttään tai muita tietoja itsestään.

Lisätietoja henkilötietojen käsittelystä saa tietosuojaselosteestamme joka liittyy tietoturva- ja tietosuojaohjelmaan, tai tietosuojavastaavalta Riina Kirilovalta riina.kirilova@omnia.fi.